توصیه های خاموشی سبز سراسری سه شنبه 30 تیر


Otooبا سلام

به تازگي شاهد فراخوان از طرف بعضي از دوستان مبني بر افزايش ناگهاني مصرف برق در ساعت 21 ، 30 تیر  هستيم . بعنوان فردي شاغل در نيروگاه و آشنايي كافي نسبت به صنعت برق بهتر ديدم توضيحاتي در مورد اثر بخشي اين عمليات (در صورت عملكرد درست دست كمي از يك عمليات جنگي ندارد) داده شود.
اولا:در اين تاريخ به تمامي نيروگاهها آماده باش داده شده كه خود نشانگر ميزان ترس عمال رژيم در اين رابطه است.
دوما:تمامي شبكه توسط ديسپاچينگ ملي كنترل مي شود كه در صورت بالا رفتن ناگهاني مصرف برق اقدام به قطع مناطق پر مصرف مي نمايد. اين كار توسط كامپيوتر با اولويت بر صنايع پر مصرف مثل صنايع فولاد انجام مي شود.
بعضي از افراد نا آگاه فكر مي كنند ايجاد اشكال در شبكه تنها باعث قطعي برق مي گردد .ليكن در صورت اقدام مناسب توسط مردم و در صورت black out شدن شبكه ضرر و زيان بيش حد تصور خواهد بود و حداقل تا 14 ساعت نرمال كردن شبكه امكان ندارد. بنده قصد ندارم ابعاد ضرر زيان را بطور مفصل توضيح بدهم چون از موضوع اصلي فاصله ميگيريم. بنا براين تنها نحوه مناسب عمليات شرح داده ميشود.(اين مطلب بصورت يك سناريو و از ديد يك شاغل در ديسپاچينگ شرح داده مي شود)
1) در ساعت پيك بار به مطابق با گراف مصرف به نيروگاهها دستور افزايش توليد داده ميشود
(ساعت پيك 21 الي 23 مي باشد در بيشترين مقدار مصرف قرار دارد)
2) اين افزايش مصرف بدليل وقوع شب و روشن شدن لامپهاي روشنايي در كشور حادث مي شود. اما بدليل تفاوت افق در شرق و غرب كشور و اختلاف 1 ساعته آن و هميشگي بودن موضوع به راحتي قابل كنترل مي باشد
3) حال فرض كنيم در ساعت 21 شب مذكور به شدت شاهد افزايش توليد شوند .آنگاه به سرعت بدليل هشدارههاي داده شده اقدام به برداشتن بار از شبكه و عادي سازي آن مينمايند. يعني با اعمال خاموشي در بعضي مناطق شبكه را از فاجعه نجات مي دهند.
4) اما چيزي كه راهي ندارد افزايش ناگهاني به مدت 3 دقيقه يا حداكثر 5 دقيقه و پس آن
5) ضربه نهايي و كمر شكن!!!!! يعني برداشتن كليه مصرف و قطع ناگهاني آن به مدت 10 دقيقه
كه در اين مورد كاري از ديسپاچنگ ساخته نيست مگر دستور به نيروگاهها به منظور كاهش بار كه حداق 20دقيقه بطول مي انجامد و در اين زمان كار از كار گذشته . و شبكه black out ميشود
كه در صنعت برق كمتر از زلزله نيست . و عادي سازي آن با توجه به عمق فاجعه كه شامل تمامي صنايع ميشودقابل ارزيابي نيست.
6) تير خلاص: به احتمال كم اگر مشكلي پيش نيايد (خيلي بعيده!) بعد از اتمام 10 دقيقه مجددا
بمدت 5 دقيقه نهايت مصرف را اعمال نماييد
7) در صورت تمايل مي توانيد ساعت 22:30 همزمان با اخبار عمليات را تجديد كنيد!!
8) اين كار را در همه روزهاي مرداد ماه(مثلا روزههاي فرد) كه بيشترين مصرف كشور مي باشد انجام دهيد.

این مطلب  توسط آرش  در بخش نظرات آورده شده بود که من عینا به صفحه ی اصلی منتقل کردم.
خودمونیم چقدر جنبش طرفدار داره
ما همه با هم هستیم ما همه سبز هستیم

Advertisements

22 پاسخ to “توصیه های خاموشی سبز سراسری سه شنبه 30 تیر”

 1. ali Says:

  با تشکر دوست عزیز
  به امید ازادی

 2. reza Says:

  به جرات مي‌توان گفت كه بجز مهندسين برق- قدرت كسي از مسئله ناپايداري در شبكه برق خبر ندارد. از اينرو جنبش خاموشي برق كه از 3 هفته پيش مطرح شده، محجور مانده است. نيك مي‌دانيم كه اين حركت از همه حركتهاي ديگر كه تا كنون انجام شده هم ايمن تر است و هم تاثيرگذارتر. تاثيرگذاري آن به اين دليل است كه دولت شايد بتواند اينقدر به ا… اكبر گفتنها و تجمعات بي‌تفاوتي نشان بدهد تا مردم خسته شوند، ولي در اين مورد نمي‌تواند بي‌تفاوت باشد.
  از طرف ديگر اين كار نه تنها يك فعاليت اعتراضي است بلكه از آن مهمتر يك كار عملياتي محسوب مي‌شود. از اينرو از تمامي وبلاگها و اشخاصي كه در اين جهت اطلاع رساني كرده‌اند درخواست مي‌گردد همديگر را يافته و يك شوراي هماهنگي تشكيل دهند مانند كاري كه در موج سبز آزادي اتفاق افتاده است. وظايف اين شورا به قرار زير خواهد بود:
  1- ايجاد هسته مركزي كه تمامي راهكارهائي كه از كانالهاي مختلف آمده را ارزيابي كرده و آنها را هماهنگ كرده و به عنوان راهكار تائيد شده نهائي ارائه كند.
  2- از تمامي توان خود جهت وصل شدن به كانالهاي مطرح اطلاع رساني نظير بالاترين، سازگارا، موج سبز آزادي، فيس بوك آقاي موسوي، ابراهيم نبوي، كانالهاي ماهواره اي، ايميل و … بهره ببرد. و نهايتا خود به مركزي تبديل شود كه مورد مراجعه مخاطبين قرار گيرد. (طبق تحقيقاتي كه به عمل آمده هنوز درصد زيادي از اين جريان بي خبرند).
  3- تبديل اين عمليات از روز خاص به يك روند به نحويكه مردم بطور معمول هر شب سر يك ساعت مورد توافق دست به اين كار بزنند و يك قسمت از كارهاي روزانه آنها گردد.
  4- بهترين محرك در چنين اقداماتي ارائه فيدبك است تا مردم از نتيجه كار خود با خبر شوند و روز بروز تعداد بيشتري به اين جنبش ملحق شوند. وگرنه دلسرد خواهند شد. از اينرو بايستي از همه كانالهاي ارتباطي كه افراد اين شورا در وزارت نيرو و شركتهاي تابعه، ديسپاچينگ، برقهاي منطقه اي و … بصورت روزانه اطلاعات جمع‌آوري و به اطلاع عموم برسد.
  5- از همين الان براي به ثمر رسيدن اين كار اساسي و حياتي شروع كنيد.

 3. سیا Says:

  به نظر من یه ربع حداکثر استفاده بعدش یه دفعه راس ساعت 9.15
  حداقل استفاده یا اصلا برق رو قطع کنیم

 4. سعيد Says:

  سلام.من و تمام اطرافيانم آماده براي اجراي طرح هستيم و به تمام كساني كه ميشناختيم طرح را توزيح داديم.از بقيه دوستان هم انتظار دارم بخاطر اهداف جنبش سبزمان و احقاق خون عزيزانمان و آنها كه در زندان بيگناه زنداني هستند اطلاع رساني كامل و همراهي بفرمايند .با تشكر

 5. babak Says:

  با سلام، من یک سوالي دارم.
  آیا بهتر نیست از مهندسان برق تاسیسات هم نظر تخصصي پرسیده شود؟ آيا تا به حال براي شما پیش نیامده که بر اثر فشار زیاد، فیوز داخل منزل بپره؟ يا فیوز دم در؟ و يا بدتر از آن، جنس سیم قلابی و فيوز قویتر از حد لازم سبب ذوب روکش سیم و اتصالی داخلی بشود؟؟؟؟

  • nazanin Says:

   به بابک: شما نباید توی یک خونه تعداد خیلی زیادی وسیله پر مصرف رو به برق بزنی در غیر این صورت فیوز خونه خودتون می پره و کمکی هم به این حرکت نمشه… در هر خونه فقط یک تا دو وسیله پر مصرف کافیه؛ اینجوری فیوزی نمی پره و بار برقی هم منتقل میشه به شبکه

 6. amir Says:

  مرسی دوست عزیز
  فقط ساعت کاهش مصرف تو وبساتها دقیق مشخص نشده
  حتی در مورد اهمیتش هم تا حالا نگفته بودن
  اگه شما همین جا یه ساعت اعلام کنی تو بقیه وبسایتها هم اطلاعرسانی میشه
  متشکر

 7. salam Says:

  بچه های خارج از ایران پی گیری کنید
  ببینید امکان فرستادن اس ام اس به شکل
  انبوه از راه شرکتها و یا سایتهای مرتبط
  برای اطلاع رسانی در ایران و تهران هست؟
  فکرکنم کار هزینه بری اما ارزش داره چون
  برد اینترنت از اس ام اس کمتر است ، سریع
  اقدام کنید تا به قطعی برق 30 تیر برسیم

  • ناشناس Says:

   اگه فرض کنیم همچین سایتی وجود داره شماره ها رو از کجا میشه آورد؟

 8. گروگان Says:

  ای ول … با حال شد 3 تا 5 دقیقه بار بیش از حد که میشه مصرف جریان بالا بعدش هم قطع مصرف و جریان که اگر اولی عمل نکرد دومی باعث فشار به شبکه میشه و قطع شبکه و برنامه همفاز سازی نیروگاه ها و … پیش میاد


  استقبال بی سابقه از ا.ن در مشهد مقدس !!!

 9. saed Says:

  دوست گرامی. یه دونه کامنت ناشناس مشکوک رو برداشتی و در وقت نا مناسب و درست در شروع حرکت بزرگ فردا علم کردی. بیشتر به نظر میاد که برای خرابکاری در حرکت مردم است.
  اول باید بنشینیم دقیق بررسی کنیم که آیا واقعا این چنین است که این آقا می گوید؟ یا با این ترفند می خوان از آسیب و هزینه بالا رفتن مصرف برق جلوگیری کنن. خیلی حواستون رو جم کنید. فعلا مبنا را بر همان اخبار و روشن کردن وسیله های پر مصرف بگذارید

  • aadamha Says:

   پاسخ دوست عزیز سعید
   ممنون از وقتی که گذاشتی
   هدف کمک به جنبش است
   این مورد را با 2 نفر از دوستانم در میان گذاشتم
   اونها بهم گفتند که حتی اگر در ساعات اوج مصرف 7 تا 11 شب که اوج اوجش 9 تا 11 است مردم کنتور برق منزلشون رو بزنند و برق منازلشون رو قطع کنند ، احتمال خاموشی سراسرس بیشتر است
   در حالی که مصرف زیاد نهایتا منجر به قطعی برق چند منطقه خواهد شد
   اداره برق بسیار راحت میتواند افزایش بار رو با قطع چند منطقه کنترل کنه ، اما بازگشت اضافه بار به نیروگاه رو نمیتونه جایی خالی کنه
   در فیس بوک رییس جمهور موسوی هم مدت اجرای طرح 240 ثانیه 4 دقیقه عنوان شده ، پس این مطلب به هیچ عنوان د رخلاف جهت طرح اصلی نیست
   موفق باشی

 10. mani Says:

  khoda kone in hambastegi ta akhar bemoone
  in khooni ke dar rage mast nesare melate mast

 11. ناشناس Says:

  بابا برق از ساعت 8.55 بصورت سراسری قطع می شه.چرا فکر می کنین فرصت همچین کاری رو دارین؟؟؟؟!!!!!

  • داش علی Says:

   خب اگه اینکارو کنن که خیلی بهتره . ما همه تلاشمون برای قطع سراسری برق برای دادن علامت اعتراش به همدیگر است !!

 12. فردوسی Says:

  فرزندان سربلند ایران زمین،
  به پارازیت های منفی اصلا توجه نکنید – فکر کنید احمدینزاد است که دارد نمودار نشان میدهد. خبرگذاری فارس هم وقتی همچین مطلبی را منتشر می کند: http://www.irna.ir/View/FullStory/?NewsId=586850 یعنی که دارند سعی می کنند این تهدید جدی را با مایوس کردن مردم، خنثی کنند. کار خودمان را انجام می دهیم، و با قطع برق، نفت، آب، هوا، یا هر راه دیگری که لازم باشد، مصمم هستیم سر افعی هایی که از دوش ولایت وقیح سبز شده اند را قطع کنیم، و متحد و یک صدا – قطع خواهیم کرد. به این نکات نیز توجه فرمایید:
  1- حتما قبلا آزمایش کنید تا ببینید فیوزتان با چه مقدار وسایل پر مصرف می پرد.
  2- همه وسایل را به پریز های یک اطاق وصل نکنید – اطو در آشپزخانه، سشوار در اطاق خواب، بخاری برقی در هال…. چون در ساختمانهای جدید تر که دو یا چند عدد فیوز مینیاتوری هست، معمولا مدار برق رسانی به اطاقهای مختلف روی فیوز های جداگانه است.
  3- در آپارتمانها، اگر در مشاعات پریز برق هست حتما از آنهم استفاده کنید. یک نفر هم مامور فشار دادن دکمه آسانسور راس ساعت مقرر بشود. آسانسور پر مصرف ترین وسیله برقی در ساختمانهای مسکونی است.
  4- آن عزیزانی که دفتر کار و مغازه یا کارگاه دارند هم لطفا همکاری کنند. کولر گازی پیک مصرف هنگام استارتش بسیار عالی است…
  5- در تاریکی شب، خیلی کارها میشود کرد. هم می شود در کنار شمع نشست و یاد فداکاری همه عزیزان به خون کشیده را کرد، و هم می شود با رنگ سبز بر در و دیوار کوچه ها برای دیکتاتورها پیام نوشت. هم مثل اس امس اس قطع نمی شود، هم خیلی ارزانتر است.
  وعده ما، فردا شب راس ساعت 9. ما پیروزیم!

 13. این بحث جدی شد « بد حجاب Says:

  […] به نقل از وطن پرست […]

 14. داش علی Says:

  تا احمدی نژاده هر روز همین بساطه . خبر رسانی کنید و این اولین اجرای منظم این طرحه. از همه دعوت کردم شما هم دعوت کنید. امیدوارم در همین اولین بار به نتیجه برسیم .

 15. farhattiiiiiiiiii Says:

  درود به همه
  به عنوان مهندس برق مي خوام تاكيد كنم زمان وصل (راس ساعت 9:00) و زمان قطع (دقيقا 240 ثانيه بعد) هردو خيلي مهم هستند.
  مطمئن باشيد اگر بخواهند خاموشي قبل از 9 به شبكه اعمال كنند هيچ تاثيري بر نتيجه كار ما ندارد چون مهم اعمال شوك به شبكه است.مگر اينكه برق كل ايران قطع شود كه باز هم ما به خواسته هامان رسيده ايم. هر چند بلك اوت مهمتر است.
  سبز باشيد

 16. Moje Sabze Omid Says:

  تجربه خاموشي 30 تير خيلي خوب بود ولي درسهايي گرفتيم كه پيشنهادات زير براي هماهنگي و تاثير گزاري بيشتر ارائه مي گردد:
  1- يك هسته مركزي تشكيل شود از تمام كساني كه در اين زمينه فعاليت داشته اند
  2- اين هسته بايد از گروههاي مختلف تشكيل شده باشد:
  – گروه فني كه بهترين و اصلاح شده ترين طرح را ارائه كند
  – گروه اطلاع رساني به بالا. منظورم افراد و سايتهائي كه بسيار مورد بازديد قرار مي گيرند مثل فيس بوك آقاي موسوي، سازگارا، موج سبز آزادي و … و توجيه آنان كه اين طرح از خيلي طرحهاي ديگر بهتر است
  – گروه اطلاع رساني به عموم از طريق بالاترين و …
  – گروه كامپيوتر براي ثبت دومينيمانند موج سبز آزادي و بروز كردن آن بنحويكه مثل بسياري از سايتها يك سايت مرجع باشد كه هر روز مورد بازديد قرار گيرد.
  -گروه جمع آوري اطلاعات خاموشي از داخل كشور و مراكز برق مثل ديسپاچينگ و برقهاي منطقه اي بطوريكه اطلاعات موثق ارائه كند
  -گروهي براي مبارزه با عوامل نفوذي. اگر به بالاترين مراجعه كنيد، مي بيند كه روي تمامي اخبار مربوط به خاموشي برق چند نفر نظر غير واقعي دادند.
  – مي شود اين گروه در فيس بوك يا ياهو گروپ يا … تشكيل شود

  لطفا با پاسخ به اين نظر به ايميل اينجانب اين كار را تسريع نمائيد
  با تشكر

 17. kavehbarghgar Says:

  با پیشنهاد تشکیل گروه‌ها صد در صد موافقم . بیش از همه گروه مهندسین .این از نان شب واجب تر است . نباید راه را برای کامنت‌های نه اگاهنه یا مغرضانه باز گذرد .خوب است پس از تبادل نظر چنین گروهی یک روش عملکرد قدم به قدم به مردم پیشنهاد بشود که به کوشش گروه پیام رسانی همه مردم را با خبر کنیم تا به مدت حد عقل یک ماه به صورت تمرینی هر شب ساعت ۹.۰۰ به مدت ۱۰ دقیقه طرح تمرین شود . به محض اینکه تعداد شرکت کنندگان به حد ایجاد خاموشی سراسری رسید و توانست با موفقیت شبکه را بخواباند با این ابزار فوق توانا نظرخواهی : آیا موافقید که جمهوری اسلامی ساقط شود را اعلام کنیم
  پاسخ دهندگان بله سر ساعت ۹.۰۰ شب طبق تمرین مصرف را بالا ببرند
  مخالف‌ها هر کار میخواهند بکنند حتی اصلاً مصرف نکنند
  با ۵۰% تا ۶۰% مشترکین می‌توان شبکه را خوابند و تاریکی‌ سراسری ایران = با حکم غیر قابل انکار ملت به رفتن جمهوری اسلامی
  البته جمهوری اسلامی پر رو است و به این آسانی نمی‌رود . اینبار همین روش را صبح‌ها به کار می‌بریم و بدون برق تمام ایرا.ن در اعتصاب سراسری فرو میرود . این کار را آنقدر ادامه میدهیم تا حکومت زحمت را کم کند .
  من روی این طرح بسیار کار کرده‌ام ،حتما عملی‌ است، برای توضیحات دقیق تر به وبلاگ :همیشه راه بهتری هست فکر کن :.blogspot.com hamishehrahebehtarihastfekrkon
  مراجعه کنید .
  اگر گروه مهندسین تشکیل شد من داوطلبم ایمیل من : kavehbarghgar@gmail.com

 18. این بحث جدی شد (کسی‌ بی‌ خبر نماند) « بد حجاب Says:

  […] به جرات مي‌توان گفت كه بجز مهندسين برق- قدرت كسي از مسئله ناپايداري در شبكه برق خبر ندارد. از اينرو جنبش خاموشي برق كه از 3 هفته پيش مطرح شده، محجور مانده است. نيك مي‌دانيم كه اين حركت از همه حركتهاي ديگر كه تا كنون انجام شده هم ايمن تر است و هم تاثيرگذارتر. تاثيرگذاري آن به اين دليل است كه دولت شايد بتواند اينقدر به ا… اكبر گفتنها و تجمعات بي‌تفاوتي نشان بدهد تا مردم خسته شوند، ولي در اين مورد نمي‌تواند بي‌تفاوت باشد. از طرف ديگر اين كار نه تنها يك فعاليت اعتراضي است بلكه از آن مهمتر يك كار عملياتي محسوب مي‌شود. از اينرو از تمامي وبلاگها و اشخاصي كه در اين جهت اطلاع رساني كرده‌اند درخواست مي‌گردد همديگر را يافته و يك شوراي هماهنگي تشكيل دهند مانند كاري كه در موج سبز آزادي اتفاق افتاده است. وظايف اين شورا به قرار زير خواهد بود: 1- ايجاد هسته مركزي كه تمامي راهكارهائي كه از كانالهاي مختلف آمده را ارزيابي كرده و آنها را هماهنگ كرده و به عنوان راهكار تائيد شده نهائي ارائه كند. 2- از تمامي توان خود جهت وصل شدن به كانالهاي مطرح اطلاع رساني نظير بالاترين، سازگارا، موج سبز آزادي، فيس بوك آقاي موسوي، ابراهيم نبوي، كانالهاي ماهواره اي، ايميل و … بهره ببرد. و نهايتا خود به مركزي تبديل شود كه مورد مراجعه مخاطبين قرار گيرد. (طبق تحقيقاتي كه به عمل آمده هنوز درصد زيادي از اين جريان بي خبرند). 3- تبديل اين عمليات از روز خاص به يك روند به نحويكه مردم بطور معمول هر شب سر يك ساعت مورد توافق دست به اين كار بزنند و يك قسمت از كارهاي روزانه آنها گردد. 4- بهترين محرك در چنين اقداماتي ارائه فيدبك است تا مردم از نتيجه كار خود با خبر شوند و روز بروز تعداد بيشتري به اين جنبش ملحق شوند. وگرنه دلسرد خواهند شد. از اينرو بايستي از همه كانالهاي ارتباطي كه افراد اين شورا در وزارت نيرو و شركتهاي تابعه، ديسپاچينگ، برقهاي منطقه اي و … بصورت روزانه اطلاعات جمع‌آوري و به اطلاع عموم برسد. 5- از همين الان براي به ثمر رسيدن اين كار اساسي و حياتي شروع كنيد. به نقل از وطن پرست. […]


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: